Łóżko do sypialni – drewniane czy metalowe ?

Łóżko do sypialni – drewniane czy metalowe ?

Łóżko do sypialni – drewniane czy metalowe ?

Nie ma sypialni z prawdziwego zdarzenia bez odpowiedniego łóżka. I choć na rynku dostępnych jest mnóstwo najróżniejszych modeli, to stojąc przed wyborem tego jedynego, nierzadko mamy problem z wyborem. Jakie powinno być idealne łóżko? Przede wszystkim powinno łączyć w sobie kilka istotnych cech: musi być wygodne, funkcjonalne i pasować do wystroju. Powinno zapewniać zdrowy, regeneracyjny sen, wizualnie współgrać z resztą pomieszczenia i przede być dopasowane do indywidualnych preferencji. Poza tym, choć trudno w to uwierzyć, w łóżku spędzamy blisko 1/3 naszego życia, warto zatem poświęcić dłuższą chwilę i znaleźć takie, które będzie spełniało wszystkie nasze oczekiwania.

Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze idealnego łóżka jest jego konstrukcja i wytrzymałość, dostosowana do wzrostu i gabarytów. Powinno być odpowiednio długie, tak, by zmieściło się na nim całe ciało oraz być solidnie wykonane. Konstrukcja łóżka nie ma prawa się chwiać czy chybotać, dlatego tak istotne jest by kupować meble u sprawdzonych producentów. Surowiec, z którego zostało wykonane łóżko to już kwestia indywidualna, determinowana głównie przez gust i poczucie estetyki.

Zalety łóżek drewnianych

Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji łóżek jest drewno. Nic dziwnego, ponieważ drewno jako naturalny surowiec wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, jest antyalergiczne, antystatyczne i ekologiczne. Drewno, przy odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji jest też niezwykle trwałym surowcem, o czym świadczą chociażby antyki, przekazywane z pokolenia na pokolenie, często w idealnym stanie. Drewniane łóżko w sypialni można doskonale dopasować niemal do każdego stylu we wnętrzu – proste formy łóżek świetnie sprawdzą się w stylu skandynawskim czy minimalistycznym, a cięższe i bardziej masywne w pomieszczeniu inspirowane stylem kolonialnym. Dodatkową zaletą drewnianego łóżka i drewnianych mebli w ogóle jest fakt, że dodadzą każdemu pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu i przytulności oraz stosunkowo łatwo je przearanżować za pomocą tekstyliów i dodatków. Ponad to, drewniane łóżka to klasyka designu, niezależna od panującej mody.

 

Zalety łóżek metalowych

W opozycji do łóżek drewnianych, stoją metalowe kute łoża, które choć mniej popularne, mają sta0le rosnącą rzeszę zwolenników. Chociaż na pierwszy rzut oka metalowe łóżko wydaje się być zimne, nie można odmówić mu niebanalnego stylu i wyrafinowania. To propozycja dla osób, które lubią niestandardowe rozwiązania, finezyjne wykończenia i nutę romantyzmu. Wyjątkowe wzornictwo kutych łóżek sprawia, że są to meble wyjątkowe i oryginalne. Warto jednak zaznaczyć, że metalowe, kute łóżko nie będzie pasowało do wszystkich wnętrz – sprawdzi się w szczególności w sypialniach urządzonych w stylu romantycznym lub shabby chic, a proste i oszczędne w formie egzemplarze, także w stylu industrialnym. Ze względu na swoją konstrukcję, ten typ łóżek sprawia wrażenie lekkich i nieprzytłaczających, dlatego często wybiera się je do pomieszczeń o niewielkim metrażu. Niezaprzeczalną zaletą kutych łóżek jest jednak ich trwałość i stosunkowo niska cena. Ze względu na rodzaj użytego do produkcji materiału, naprawdę trudno takie łóżko zniszczyć.

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujecie, warto pamiętać o odpowiednim wyborze materaca, który będzie dopełnieniem Waszego idealnego łóżka. Jedynie takie połączenie gwarantuje, że Wasza sypialnia będzie oazą spokoju i relaksu, a kładzenie się do łóżka będzie najprzyjemniejszym momentem w ciągu dnia.